Kloubní onemocnění v současné době patří mezi nejrozšířenější choroby naší civilizace.

Na bolesti kloubů si stěžuje každý druhý senior a výjimkou nejsou ani mladší lidé. Spousta z nás má také osobní zkušenosti s nějakou tou kloubní nemocí, nejčastěji s artrózou nebo artritidou.

Abychom zůstali bez bolesti a v pohybu, je potřeba se o své klouby starat.

Základem je správná výživa a přiměřený pohyb.

Většinu prospěšných živin získáváme ze stravy, pokud zahrnuje vyvážené množství obilnin, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, masa, tuků a přiměřeného množství sacharidů. Je ale vhodné si pomoci potravinovými doplňky, které jsou zaměřeny na pohybový aparát. Obsahují látky, které podporují normální stav kostí a kloubů, jako např. Glukosamin (který je základní stavební složkou kloubních chrupavek i dalších pojivových tkání, jako jsou vazy a šlachy a je také je důležitou součástí kloubní tekutiny, která napomáhá snižovat tření a opotřebení kloubů), MSM (minerál důležitý pro správnou funkci kloubů) nebo Boswelii (extrakt této byliny obsahuje řadu biologicky účinných látek tzv. boswellových kyselin, pdporuje normální stav kloubů a svalů.)


I když jsou bolesti kloubů nejčastější v pokročilejším věku, nevyhýbají se ani mladým lidem. V nižším věku ohrožují zejména příležitostné sportovce. Jejich klouby navyklé sedavému způsobu života, se totiž těžce vyrovnávají s nárazovým zatížením. Dojde-li už k celkovému těžkému poškození nejdůležitějších kloubů v těle, kterými jsou kyčle a kolena, často zbývá jako jediné řešení - náhrada poškozeného kloubu kloubem umělým. Každý rok u nás přibývá více než deset tisíc nových pacientů, pro které je umělá kloubní náhrada poslední možností.